26.2.2010
Helsingin yliopiston Ruralia-instituutin LuomuTIETOverkko-hankkeessa kehitetään uusia toimintamalleja luomualan koulutukseen ja tiedonvälitykseen. Luomutuotannon peruskurssia kehittää kurssin vetäjien verkosto. Uutta on mm. vetäjien yhteistyön, verkko-opetuksen ja hankkeessa tuotettujen, sähköisten materiaalien hyödyntäminen. Osaa toimintatavoista kokeiltiin, kun hanke järjesti marras- ja joulukuussa 2009 aikana hanke järjesti yhdessä ProAgria Etelä-Savon luomuneuvonnan kanssa luomuun siirtyville viljelijöille pakollisen Luomutuotannon peruskurssin.
LuomuTIETOverkossa ensimmäiseksi kehitettäväksi luomukurssiksi valittiin luomuun siirtyville viljelijöille pakollinen viiden päivän mittainen Luomutuotannon peruskurssi. Kevätkaudella kurssia suunniteltiin luomuneuvojista ja muista luomualan toimijoista koostuvassa verkostossa. Syyskaudella tuotettiin materiaaleja, rakennettiin kurssia varten internetsivusto ja järjestettiin Luomutuotannon peruskurssi hankkeen pilotointikoulutuksena Mikkelissä yhteistyössä ProAgria Etelä-Savon luomuneuvonnan kanssa.
Peruskurssin viisi lähiopetuspäivää rytmitettiin siten, että niiden välillä opiskelijat tekivät omaan tilaansa liittyviä kotitehtäviä ja tutustuivat oppimateriaaleihin. Kurssipäivinä esillä olleet oppi- ja oheismateriaalit vietiin saataville internettiin perustettuun kurssin virtuaaliseen ”luokkahuoneeseen”. Luokkahuoneeseen linkitettiin myös lisätiedon lähteitä ja esim. viljelijöille tarpeellisia lomakkeita. Kurssin internet-sivusto jää kurssilaisten käyttöön myös kurssin jälkeen.
Luomussa sekä tuotantotapa että toimintaympäristö poikkeavat tavanomaisesta siinä määrin, että luomuun siirtyvä viljelijä tarvitsee alan erikoiskoulutusta. Luomutuotannon viisipäiväinen peruskurssi on pakollinen luomutukea (luomuviljelyn ja luomukotieläintuotannon erityisympäristötukisopimusta) hakeville viljelijöille. Osa Mikkelin kurssilaisista oli jo toisen polven luomuviljelijöitä, jotka aikovat jatkaa vanhempiensa aloittamaa luomutuotantoa sukupolvenvaihdoksen jälkeen. Osa kurssilaisista aikoo siirtyä tulevana keväänä luomutuotantoon, ja osa on perehtymässä luomutuotantoon harkitakseen eri tuotantovaihtoehtojen välillä.