Venäjän asiantuntijoita

Tutkijamme seu­raa­vat ti­lan­net­ta Ve­nä­jäl­lä ja ovat val­mii­na vas­taa­maan ky­sy­myk­siin.

 

Olga Dovbysh, tutkijatohtori. Median rooli protesteissa ja mielenosoitusten näkyvyys (venäl.) mediassa. Puhelin: 050 306 3288, sähköposti: olga.dovbysh@helsinki.fi

Vladimir Gel'man, Venäjän ja Euraasian tutkimuksen professori. Venäjän politiikka ja hallinto. Puhelin: 050 318 5701, sähköposti: vladimir.gelman@helsinki.fi

Markku Kangaspuro, tutkimusjohtaja, Venäjän ja Euraasian tutkimus. Venäjän politiikka ja historia. Kielet: FI, EN, RU. Puhelin: 050 522 3393, sähköposti: markku.kangaspuro@helsinki.fi

Markku Kivinen, emeritusprofessori. Venäjän yhteiskunta, sisä- ja ulkopolitiikka. Kielet: FI, EN, RU. Puhelin: 02 9412 3654, sähköposti: markku.kivinen@helsinki.fi

Marianna Muravyeva, apulaisprofessori, Venäjän ja Euraasian tutkimus. Naisten osuus protesteissa. Kielet: EN, RU. Puhelin: 050 378 9623, sähköposti: marianna.muravyeva@helsinki.fi

Veli-Pekka Tynkkynen, professori, Venäjän ja Euraasian tutkimus. Venäjän energia-, talous- ja ympäristöpolitiikka. Kielet: FI, EN, SE, RU, EE, Puhelin: 040 517 0521, sähköposti: veli-pekka.tynkkynen@helsinki.fi

Olga Zeveleva, tutkijatohtori, Venäjän ja Euraasian tutkimus. Venäjän yhteiskunta, pidätys ja vangitseminen, valtiollinen väkivalta ja sorto, sukupolvien väliset erot, erot aiempiin mielenosoituksiin. Kielet: EN, RU. Puhelin: 050 466 2952, sähköposti: olga.zeveleva@helsinki.fi