Staff

 

Mu­seum Dir­ector

Miia-Leena Tiili. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Miia-Leena Tiili
miia-leena.tiili@helsinki.fi
+358 (50) 415 5289

 

eXHIBITIONS

Pia Vuorikoski. Kuva: Päivi Rainio.

Pia Vuorikoski
Exhibition Manager / guided tours
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 (50) 415 6760

 

 

Johannes Keltto. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Johannes Keltto
Museum Caretaker
johannes.keltto@helsinki.fi
+358 (50) 576 7790

 

 

Merike Holmberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Merike Holmberg
Customer advisor / guided tours
+358 (50) 448 8909 (only during the opening hours of the exhibition)

 

Collections

Jaana Tegelberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Jaana Tegelberg
Head of Collections
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 (50) 415 5287
 

 

Susanna Hakkarainen. Kuva: Timo Huvilinna.

Susanna Hakkarainen
Project Planner
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 6708
 

 

Anna Luhtala. Kuva: Timo Huvilinna.

Anna Luhtala
Curator
anna.luhtala@helsinki.fi
+358 (50) 436 5584
 

 

Katariina Pehkonen. Kuva: Timo Huvilinna.

Katariina Pehkonen
Curator, moving of collections
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537
 

 

Päivi Rainio. Kuva: Timo Huvilinna.

Päivi Rainio 
Curator, art collections
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 (50) 416 0448

 

 

(ei kuvaa)

Helena Hämäläinen
Curator, artefact collections
helena.p.hamalainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 5286
 

Anni Tuominen
Conservator, moving of collections
anni.x.tuominen@helsinki.fi
+358 (50) 300 1485

Muuttotiimi: Mai Joutselainen, Marika Tarkiainen, Susanna Paasonen ja Anni Tuominen. Kuva: Timo Huvilinna.

Jenni Jormalainen
Project worker, moving of collections
jenni.jormalainen@helsinki.fi
+358 (50) 527 8107

Veli-Matti Mursu
Project worker, moving of collections
veli-matti.mursu@helsinki.fi
+358 (50) 591 5663

Riina Uosukainen, Jenni Jormalainen ja Hanna Tanskanen

Sini Oksanen 
Projectworker, moving of collections
sini.oksanen@helsinki.fi
+358 (50) 562 4236

Hanna Tanskanen
Project worker, moving of collections
hanna.tanskanen@helsinki.fi
+358 (50) 563 8956

Marika Tarkiainen
Project worker, moving of collections
marika.tarkiainen@helsinki.fi
+358 (50) 478 4595

 

Helsinki Observatory

Päivi Harjunpää. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Päivi Harjunpää
Head of Observatory
paivi.harjunpaa@helsinki.fi
+358 (50) 318 2422

 

 

Paula Kyyrö. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Paula Kyyrö
Head Guide of Observatory
paula.kyyro@helsinki.fi
+358 (50) 318 5293

 

 

(ei kuvaa)

Mikael Jahn
Customer Advisor

 

 

 

(ei kuvaa)

Saara Seppälä
Customer Advisor

 

 

Art room

Vappu Rossi.

Vappu Rossi
Drawing Master 
vappu.rossi@helsinki.fi
+358 (50) 448 8766