Staff

 

Mu­seum Dir­ector

Miia-Leena Tiili. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Miia-Leena Tiili
miia-leena.tiili@helsinki.fi
+358 (50) 415 5289

 

eXHIBITIONS

Pia Vuorikoski. Kuva: Päivi Rainio.

Pia Vuorikoski
Exhibition Manager / guided tours
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 (50) 415 6760

 

 

Museoamanuenssi Aaro Sahari.

Aaro Sahari
Curator, exhibitions
aaro.sahari@helsinki.fi
+358 (50) 475 0081

 

 

Johannes Keltto. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Johannes Keltto
Museum Caretaker
johannes.keltto@helsinki.fi
+358 (50) 576 7790

 

 

Merike Holmberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Merike Holmberg
Customer advisor / guided tours
+358 (50) 448 8909 (only during the opening hours of the exhibition)

 

Collections

Jaana Tegelberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Jaana Tegelberg
Head of Collections
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 (50) 415 5287
 

 

Susanna Hakkarainen. Kuva: Timo Huvilinna.

Susanna Hakkarainen
Project Planner
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 6708

 

 

Katariina Pehkonen. Kuva: Timo Huvilinna.

Katariina Pehkonen
Curator, photograph collections
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537
 

 

Päivi Rainio. Kuva: Timo Huvilinna.

Päivi Rainio 
Curator, art collections
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 (50) 416 0448

 

 

Helena Hämäläinen. Kuva: Saara Seppälä.

Helena Hämäläinen
Curator, artefact collections
helena.p.hamalainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 5286
 

 

 

Jenni Jormalainen

Jenni Jormalainen
Conservator
jenni.jormalainen@helsinki.fi
+358 (50) 527 8107

 

 

 

 

Helsinki Observatory

Päivi Harjunpää. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Päivi Harjunpää
Head of Observatory
paivi.harjunpaa@helsinki.fi
+358 (50) 318 2422

 

 

Paula Kyyrö. Kuva: Helsingin yliopistomuseo / Saara Seppälä.

Paula Kyyrö
Head Guide of Observatory
paula.kyyro@helsinki.fi
+358 (50) 318 5293

 

 

Mikael Jahn
Customer Advisor

 

Saara Seppälä
Customer Advisor

 

 

Art room

Vappu Rossi.

Vappu Rossi
Drawing Master 
vappu.rossi@helsinki.fi
+358 (50) 448 8766